Osobnosti konference – Marta Lempart

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Registrace na konferenci je stále otevřena – můžete se registrovat zde.

A další skvělá zpráva pro nadcházející konferenci. Přijede i Marta Lempart, aktivistka a organizátorka protestu Black Monday v Polsku.

Marta je aktivistkou, bojuje za obranu demokracie a ženských práv, je také iniciátorkou a vedoucí Výboru národní pomoci polské organizace Strajk Kobiet – koalice žen, které 3. října 2016 (Černé pondělí – Stávka žen) zorganizovaly a vedly „Černé protesty“ ve více než 150 městech v Polsku a dokázaly tak zabránit přijetí zákona o úplném zákazu potratů v polském parlamentu. Polské demonstrantky a demonstranti se stali inspirací pro vznik Mezinárodní koalice ženských stávek, která 8. března 2017 uspořádala protesty v 60 zemích po celém světě. Je jednou ze zakladatelek a členek Prodemokratické koalice – hnutí, které se zformovalo po celostátních demonstracích za nezávislost soudů a které slučuje zástupce občanských organizací a opozičních stran. Jejím hlavním zájmem je prosazování práv žen jako bezpodmínečné, základní hodnoty v moderní demokratické společnosti – nikoli jako něčeho, o čem se „budeme bavit později“.

O situaci v Poslu si můžete přečíst například zde:

http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/polsky-zakaz-potratu-zivoty-nezachrani-prave-naopak–1654952