Vzděláváním a aktivním občanstvím k lepší Evropě!

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ohlédnutí za Fórem základních práv 2016, které si pod heslem Právo, respekt a realita jako evropské hodnoty snažilo nabídnout východisko pro řešení současných problémů a přispět k ochraně a prosazování lidských a základních práv v celé Evropě i mimo ni.

Vídeň, ve které sídlí hned několik mezinárodních organizací a která je nejlépe hodnoceným městem v žebříčku světových měst, pokud jde o kvalitu života, hostila ve dnech 20.- 23. června 2016 Fórum základních práv (Fundamental Rights Forum). A já jsem měla tu čest ocitnout se po boku političek a politiků, předních expertek a expertů národních vlád, evropských institucí, jiných mezinárodních a nevládních organizací, akademické sféry či komerčního sektoru.

Uvítání v rakouské metropoli bylo velkolepé. Rakouský prezident Heinz Fischer nás přivítal na radnici města Vídně. Sekundoval mu nizozemský politik Frans Timmermans, který je od listopadu r. 2014 prvním místopředsedou Evropské komise a zároveň komisařem pro lepší regulaci, institucionální vztahy, vládu práva a chartu základních práv. Při jeho proslovu o tématech, která aktuálně tíží náš evropský kontinent, jsem určitě nebyla jediná v sále, kdo si říkal, že někteří národní politici se mají od těch evropských hodně co učit. Perfektní angličtina a reflexe situace v Evropě havlovského typu. A nebyli bychom ve Vídni, aby se nám na radnici nedostalo hudebního kulturního programu s geniálním Amadeem.

Třídenní odborný program byl nabitý. Samostatná vystoupení a panelové debaty se střídaly jako na běžícím pásu s pracovními skupinami. Pojítkem byla tři hlavní diskusní témata stanovená Agenturou EU pro základní práva, která fórum organizovala, a to inkluze, ochrana uprchlíků a digitální věk.

Opakovaně zaznívala slova o krizi současné evropské společnosti a jejích hodnot a kritika neschopnosti Evropské unie řešit uprchlickou krizi. Hovořilo se mj. o tom, jak mnohé iniciativy institucí Evropské unie směřující k řešení palčivých problémů naší společnosti narážejí na střet s národními zájmy a rozmělňují se v bezzubá opatření. Je zjevné, že národní státy se přežily a nejsou schopny adekvátně reagovat na výzvy globalizující se společnosti. Co s tím?

Poměrně častou odpovědí na současné společenské výzvy byla potřeba vzdělávání či osvěty. Občané a občanky si nejsou dostatečně vědomi svých práv, musí být vedeni a vychováváni k aktivnímu občanství. Vzdělávání se zdálo být v prostorách konference alfou a omegou všeho. Toto přesvědčení však zjevně nesdílí v mnohých členských státech Evropské unie, kde školství a vzdělávání zůstávají na okraji zájmu politických elit. Tak tomu je ostatně také v České republice.

Jelikož kultura a umění reflektují a reagují na stav společnosti, byla do doprovodného programu zařazena rakouská premiéra dokumentárního snímku Gianfranca Rosiho s názvem „Fuocoammare“. Tento poetický dokument o životě na ostrově Lampedusa, kam přijíždějí na lodích přes Středozemní moře stovky uprchlíků z Libye, ohromil odbornou porotu letošního Berlinale v čele s Meryl Streep a z festivalu si odvezl hlavní ocenění. Vidět zoufalství, bezmoc, utrpení a smrt na plátně kina bylo nepochybně mým nejsilnějším zážitkem během Fóra pro základní práva. Opět jsem se styděla za ostudné postoje některých našich čelných politických představitelů a také nekorektní a manipulativní informování některých českých médií v souvislosti s uprchlickou krizí.

Jelikož se již několik let profesně zabývám genderovou rovností, nemohu si odpustit malou poznámku nakonec. O nějakém relativně vyrovnaném zastoupení žen a mužů mezi vystupujícími bylo možné hovořit až v poslední den akce, v předchozích dnech řečnický pult ovládali muži. A v pracovní skupině, která se zaměřovala na roli vzdělávání v otázkách inkluze, opět organizátoři nepřekvapili a nechali vystupovat samé ženy. Pravděpodobně se také domnívají, že vzdělávání je tradiční doménou žen. Takže doporučení pro r. 2019, kdy se bude konat další Fórum základních práv: Zohledňujte, prosím, více genderový aspekt při výběru vystupujících na svých akcích a nepodléhejte genderovým stereotypům! Jinak však patří organizátorům velký dík za uspořádání této prospěšné a inspirativní akce! Získala jsem několik velmi přínosných kontaktů a prožila radost z možnosti být zase obklopena inspirativními lidmi, kteří přemýšlejí o světě a mají hluboké znalosti ve svém oboru.